Evde Ekmek Yapımı

Evde Ekmek Yapımı

Sofraların olmazsa olmazı, yiyeceklerin en kutsalı denildiğinde herkesin aklına his şüphesiz ekmek gelir. Mutfak bomboş olsa da, yiyecek tek bir lokma bulunmasa da biraz ekmek açlığı geçici bir süreliğine idare etmeye yeter. Ekmek, dünyadaki diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizin mutfağının ve kültürünün de başlıca yiyecekleri arasında yer almaktadır. Hayatımızın bu kadar içinde olan bu yiyeceği, evde kendiniz üretebilirsiniz. 

Öncelikle malzemelere göz atalım.

Malzemeler

5 yaprak kurutulmuş domates
3 yemek kaşığı zeytinyağı
500 gram buğday unu
1 paket ekşi mayalı ekmek harcı
1 çay kaşığı tuz
50 gram siyah zeytin
30 gram yeşil zeytin
100 gram süzme peynir

Yapılışı

1. Adım: Öncelikle domateslerle ise başlanmalıdır. Eğer kurutulmuş domates yaprakları çok kuru ise kaynar suda 10 dakika kadar haşlanarak yumuşatılmalıdır.. Daha sonra küçük parçalar haline gelecek şekilde doğranmalıdır.
2. Adım: Siyah ve yeşil zeytinler tuzları akıtılmak için sudan geçirilirler. Sonra çekirdekleri çıkartılır. Ardından iri parçalar halinde kesilir.
3. Adım: Bir hamur yoğurma kabı içerisinde buğday unu elenerek konulur. Üzerine ekşi mayalı ekmek harcı ve bir çay kaşığı tuz dökülür. Bu karışım kaşıkla iyice karıştırılır.
4. Adım: Süzme peynir, çatal yardımı ile iyice ezilip kremsi bir kıvama getirilir.
5. Adım: Zeytinyağı, zeytin parçaları, kurutulmuş domates parçaları ve süzme peynir hamur yoğurma kabı içerisine eklenir.
6. Adım: Hamur yoğurma kabı içerisindeki karışım, yavaş yavaş su eklenerek yoğurulur. Pürüzsüz bir kıvama gelinceye kadar yoğurma işleminin devam etmesi çok önemlidir. Toplamda 10 dakika sürmesi hedeflenmelidir. Yoğurma işlemi tamamlandıktan ve homojen bir doku elde edildikten sonra üzerine hava geçirebilen tülbentimsi bir örtü örtülür ve ılık bir mekanda mayalanması için bırakılır. Mayalanma süresi 45 dakikadır.
7. Adım: Mayalanma işlemi tamamlandıktan sonra hamur kaptan çıkarılır. Her tarafı yağlanmış dikdörtgen şeklindeki bir kap içerisine, eşit bir biçimde yayılacak şekilde yerleştirilir. Bunun için hamurun her yerine bastırılmalı ve eşit bir biçimde yerleştirildiğinden emin olunmalıdır. Bu şekilde kap içerisinde 45 dakika daha mayalanması için beklenmelidir.
8. Adım: Öncelikle içerisinde su bulunan ısıya dayanıklı bir kap, fırının alt rafına yerleştirilir. Daha sonra fırın 210° dereceye ayarlanır. Ekmek hamuru fırına yerleştirilir. 10 dakika boyunca 210° derecede sonra 30 ile 40 dakika boyunca da 180° derece pişirilir.